Használja ki az új Otthonfelújítási támogatást!
2021. január 1-jétől a minimum egy gyereket nevelő szülők az otthonuk felújítására elköltött költségvetési összeg felét, de maximum 3 millió forint támogatást igényelhetnek vissza a Magyar Államkincstártól.
Kik igényelhetik az állami támogatást?
Minden olyan szülő, aki legalább egy gyermeket nevel. Nagy lehetőség, hiszen az eddigi támogatásoktól eltérően (CSOK, Babaváró Hitel) a házaspároknak és az élettársaknak csak az egyik tagja is igényelheti, amennyiben csak ő felel meg az igénylési feltételeknek. Tehát, az a házastárs, aki nem felel meg az igénylési feltételeknek kihagyható az otthonfelújítási támogatás igényléséből, ha külön lakcímen lakik.
Ki minősül gyermeknek?
- a 12. hetét betöltött magzat
- a 25. életévét be nem töltött gyerek
- a 25. életévét már betöltött, de tartósan beteg vagy megváltozott munkaképességű személy
A 25 év alatt gyerekek esetén, az 518/2020 rendelkezésben eddig leírtak és a Magyar Államkincstár (MÁK) állásfoglalások alapján, az igénylésnél nem számít, hogy a gyermek dolgozik-e. Csak az, hogy az igénylővel egy háztartásban éljen.
Mekkora a lakásfelújítási támogatás összege?
Az otthonfelújítási támogatás összege az ingatlan felújítására fordított költségvetés fele, maximum 3 millió forint.
Azaz a számlákkal igazolt felújítási költségek felét, de maximum 3 millió forintot az állam fizet a felújításodból. A támogatás összegében az anyagköltség számlák, illetve a vállalkozói díj számlák 50-50%-os arányban szerepelhetnek.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Ha szeretné a teljes 3 millió forint támogatást igénybe venni, akkor 6 millió forintot el kell érnie a felújítás összköltségének.
Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetés 25%-át ahhoz, hogy megkaphassa a maximum támogatást. A könnyebb érthetőség kedvéért lent felsorolunk néhány példát. Természestesen az összegeknek nem kell kereknek lenniük.
- 1,5 millió forint anyag és 4,5 millió forint munkadíj
- 2 millió forint anyag és 4 millió forint munkadíj
- 2,5 millió forint anyag és 3,5 millió forint munkadíj
- 3 millió forint anyag és 3 millió forint munkadíj
- 3,5 millió forint anyag és 2,5 millió forint munkadíj
- 4 millió forint anyag és 2 millió forint munkadíj
- 4,5 millió forint anyag és 1,5 millió forint munkadíj
Természetesen a maximum 3 millió forintnál kevesebb támogatás is igényelhető, azonban ilyenkor is tartani kell a munkadíj és anyagköltség számlák minimálisan előírt arányát.
Nagyon fontos, hogy a támogatás utólagos finanszírozású, azaz a teljes felújítási munkálat költségiet saját zsebből kell megfinanszírozni. A támogatást pedig utólag kapja meg a kérvényező a Magyar Államkincstártól.
Milyen feltételeknek kell megfelelni?
A támogatás igénylésének egyik alapfeltétele, hogy az igénylő, együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő minimum 1 éve – legfeljebb 30 nap megszakítással – folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezzen.
A lakásfelújítási támogatás igénylésénél a folyamatosság igazolásához az 1 éves külföldi jogviszony is elfogadható, de az igénylés pillanatában az igénylőnek már magyar TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.
Milyen munkák fogadhatók el a lakásfelújítási támogatás keretein belül?
A rendelet 6.§ pontosan megnevezi a munkákat, ezért az eddigiek alapján kizárólag ezen munkálatokra igényelhető.
- a víz- és csatorna bevezetése, az elektromos és gáz-közműszolgáltatás bevezetése, ezek belső hálózatának cseréje vagy kiépítése
- WC vagy fürdőszoba kialakítása olyan ingatlanban, amelyben eddig még nem volt
- fűtési rendszer telepítése vagy annak korszerűsítése, beleértve az egyes fűtési elemek cseréjét is. A fűtési rendszer megújuló energiaforrások alkalmazásával is megoldható
- az ingatlan szigetelése, beleértve a lábazatszigetelést, a hang-, hő-, és vízszigetelést is
- külső nyílászáró lecserélése, árnyékolók, redőny, spaletta, biztonsági rács és rovarháló telepítése vagy cseréje,
- párkány, küszöb felújítása vagy cseréje,
- tetőcsere vagy felújítás illetve szigetelés,
- égéstermék-elvezető felépítése vagy korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítés vagy csere,
- napelemes rendszer vagy napkollektor telepítése vagy annak cseréje, ahol a számlán szereplő anyagdíj és munkadíj együttes összege nem lehet több, mint bruttó 450.000 Ft/kWp
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat lecserélése, felújítása, festése vagy tapétázása
- galériaépítést,
- belső lépcső építése vagy cseréje,
- szaniterek beépítése vagy cseréje,
- villanykapcsolók és -dugaljak beépítése és cseréje,
- belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök építése, felújítása vagy cseréje
- lámpák vagy világító testek beépítése vagy cseréje
- az ingatlannal azonos helyrajzi számon található épület, ami nem lakás céljára szolgál, mint például a nyári konyha, a mosókonyha vagy a tároló felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló felépítése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető felépítése,
- térburkolat készítése vagy annak cseréje,
- télikert kialakítása,
- meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítés,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése illetve cseréje
- használati melegvíz rendszer kiépítése, korszerűsítése, annak elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrás használatát is.
Mikortól él a lakásfelújítási támogatás és meddig vehető igénybe?
A lakásfelújítási támogatás 2021.01.01 után lép életbe és 2022.12.31-ig vehető igénybe. Azaz a legelső elfogadható számla keltének 2021.01.01 utáninak kell lennie. A legutolsó elfogadható számla kifizetésének pedig legkésőbb 2022.12.31-ig meg kell történnie.
A lakásfelújítási támogatás igénylésének benyújtására mennyi idő áll rendelkezésre?
A lakásfelújítási támogatás a lakáson végzett építési munkák befejezését és a legutolsó számla kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig igényelheti. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
A felújítási munkálatok elvégzésére mennyi idő van?
Ha önerőből finanszírozza a felújítást, akkor legkésőbb 2022.12.31-ig le kell adni az igényléshez a kifizetett számlákat. Tehát minden munkálatot 2022.12.31-ig be kell fejezni és ki is kell fizetni minden számlát.
Aki igényli az otthonfelújítási hitelt (3%-os hitel), annak a felújítás számláit maximum a kölcsön folyósításától számított 1 éven belül be kell nyújtania a bankba. Tehát, aki igényli a hitelt annak 1 éve van befejezni a felújítást.
Milyen ingatlanok esetében vehető igénybe a lakásfelújítási támogatás?
Az ingatlannak Magyarország területén kell elhelyezkednie. Az ingatlan-nyilvántartási besorolása lakásnak vagy lakóháznak kell lennie, valamint elfogadható a tanya, vagy a birtokközpont lakáscélú épületei is.
Az igénylő lakóhelyének milyen előírásai vannak?
Az igénylőnek, vagy igénylőknek és az igényléshez szükséges egy gyermeknek legalább egy éve az adott ingatlanban kell lakniuk az igénylés beadásához számítva. Ez alól a szabály alól három kivétel van:
- ha 12 hetes magzat vagy egy évnél nem régebben született gyermek után igényli a támogatást, akkor a gyermeknek nem kell egy éve az ingatlanba laknia,
- ha a felújítási támogatással érintett lakás tulajdonjogát a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül szerezte meg, akkor nem kell az egy éves ottlakási szabálynak megfelelnie, hiszen nem is tud. A tulajdonjog megszerzése lehet vásárlás ajándékozás vagy öröklés.
- ha a felújítási támogatással érintett lakóingatlant saját telekre építik és még nem volt használatba vételi engedélye, ilyenkor nem a telek tulajdonszerzési dátumát kell vizsgálni, hanem az építési telken felépült ház ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének a dátumát. Tehát akkor tud bejelentkezni hivatalosan, ha az ingatlant már átminősítették telekről lakóházzá. És ilyenkor nem kell ott laknia az igénylés pillanatában már egy éve, hiszen az átminősítés előtt nem is tudott volna ott lakni.
Milyen előírások vonatkoznak az ingatlan tulajdonosi szerkezetére?
Az igénylőknek és kiskorú gyermekeiknek legalább 50%-os mértékű tulajdonjoggal kell rendelkeznie a felújítandó ingatlanban, ami be is van jegyezve az ingatlan-nyilvántartásban.
Osztatlan közös tulajdonnál (például: ikerház) a használt területhez tartozó tulajdoni hányad 50%-a szükséges. Ilyen esetben ügyvéd vagy közjegyző előtt kötött használati megosztási megállapodásra van szükség.
Biankó szerződés kötése a kivitelezővel
Fontos, hogy nem elegendő számlákat kérnie a szakember által elvégzett munkáról és az anyagról. A lakásfelújítási támogatás előírja, hogy ezt a biankó formátumú szerződést is alá kell majd íratnia a kivitelezővel.
Hogyan történik a lakásfelújítási támogatás igénylésének leadása?
Az igényléseket a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani a szakemberekkel megkötött szerződésekkel, a számlákkal, egy a Kincstár által megadott számlarészletezővel és a MÁK honlapjára feltöltött igénylési dokumentumokkal együtt, ezeket itt érheti el. A leadás történhet személyesen, postán, és elektronikusan is.
Árajánlat
Amennyiben egyedi árajánlatra van szüksége, kérjük vegye fel a kapcsolatot velünk, készséggel állunk rendelkezésére
Ajánlatkérés